De popartiest als zwart schaap

hpyordOoit, in een slecht geschreven en van rommelig onderzoek aan elkaar hangend artikel van John Paul Jackson in Charisma, werd een tekst uit ‘Harry Potter en de Steen der Wijzen’ aangehaald als “een van de grote bewijzen” dat de Harry Potter-serie een kwalijke moraal uitdraagt. De tekst “er is geen goed of kwaad, alleen zij die te zwak zijn om het te gebruiken” zou lezertjes op slechte ideeën brengen. Dat deze zin in het verhaal wordt uitgesproken door de kwaadaardige heer Voldemort, die door Harry een leugenaar wordt genoemd, werd voor het gemak maar even achterwege gelaten.

Door: Danny Butler

Een tekst van een gothic band die de Duivel beschrijft als misleider werd door gristenen afgedaan als kwalijk en zou duivels zijn. Het noemen van seks en geweld in liedteksten leidt tot krampachtige reacties, en dergelijke teksten worden al meteen negatief uitgelegd en de artiesten met argwaan beschouwd. Zelfs wanneer de tekst een waarschuwend of relativerend karakter heeft. Je zult maar bijbelstudie krijgen van mensen die op een dergelijke manier met informatie en bronnen omgaan. Beetje funest voor je godsbeeld, niet?

Van het werk van Joe Schimmel tot de van slecht research en aannames aan elkaar hangende boekjes van stichting Moria en alles er tussenin – als je de waarschuwers moet geloven is popmuziek de wortel van alle kwaad. Popartiesten zijn gerekruteerd door de Duivel zelf om de jeugd de hel in te trekken.

“Voor jezelf denken veroorzaakt alleen maar onrust. Wat de kerk nodig heeft zijn ja-knikkers.”

Maar de harde kritiek die veel gristenen hebben op allerlei als ‘fout’ bekend staande artiesten zou je ook kunnen toepassen op verschillende bijbelse figuren, zoals onder andere David de koning en psalmist. Als een ‘christelijke’ artiest een reputatie had zoals die van het tokkelende, sensueel dansende, opgewonden standje dat zo bekend is geworden met die mooie psalmvertolkingen, dan zouden de CD’s van die artiest uit de schappen van de bijbelshops gehaald worden. We kunnen de kerkelijke klanten tenslotte niet blootstellen aan teveel menselijkheid. Gristelijk entertainment moet wel 100% gemaakt… eh, geestelijk zijn!

De Bijbel zelf leert ons tenslotte dat het goed is om je zoveel mogelijk af te sluiten van ‘de wereld’ en je kinderen op te sluiten in de gangkast totdat ze gerespecteerde christenen zijn geworden. Dat staat er echt! Ergens. Dilemma’s zijn des duivels! Voor jezelf denken veroorzaakt alleen maar teveel onrust. Wat de kerk nodig heeft zijn ja-knikkers. Maar de kerken zitten aan de ene kant halfvol met volgzame types die geconditioneerd zijn om geleefd te worden of maar gewoon hun mond te houden en ondertussen toch wel zelf uitmaken wat ze doen of laten. En aan de andere kant lopen de kerken halfleeg omdat mensen het beu zijn om steeds verteld te worden hoe ze moeten leven door al die tussenpersonen; die mensen die zichzelf vader of leider noemen. 

“De muziek top-3 van refojongeren bestaat uit Amy Macdonald, Marco Borsato en Nick & Simon.”

Een groep mensen die aan de ene kant gelooft wat over popmuziek gezegd wordt, maar uit hun daden laat blijken daar weinig mee te doen, speelt een belangrijke rol in een nieuw onderzoek dat is gehouden door jongerensite Yord onder maar liefst 850 leerlingen van reformatorische scholen. Maar liefst 60% van de reformatorische jeugd vindt namelijk dat het geen kwaad kan als je alleen naar de muziek luistert, maar tegelijkertijd beaamt 70% ook de stelling dat popmuziek een machtig wapen van de boze is. Bijna 90% van de kerkelijke jongeren luistert soms, geregeld of vaak naar popmuziek. Hun top-3 zou bestaan uit Amy Macdonald, Marco Borsato en Nick & Simon.

Leren ze dan niets waardevols meer, zoals hel en verdoemenis en van welk hout de kast moet zijn waarin je je TV verstopt? De jongeren tussen de 13 en 18 volgen VMBO, HAVO, VWO of MBO, en vertegenwoordigen het brede spectrum van de Protestantse Kerk tot Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Hoe komt het dat deze nette jeugd, die toch is opgevoed in fatsoenlijke gezinnen, zo verslingerd is geraakt aan de lokroep van de Satan? Wie zal het zeggen?

Maar gelukkig is de redding nabij.

“Daar zullen de tekstdichters van Borsato blij mee zijn! Moeten ze straks royalties delen met de duistere prins.”

Waar grote mannen des geloofs, gewapend met achteruit gespeelde retro rock en verknipte videos, blijkbaar hebben gefaald in het bevrijden van de jeugd van die irritante herrie die duidelijk van de bosmannen en communisten afkomt… eh, demonisch geïnspireerd is, komt nu een frisse jeugdwerkadviseur genaamd Sandor van Leeuwen (die we nog kennen van zijn gereformeerde humor) de boel redden. Berg je, occulte machten, die vertegenwoordigt zijn in de duistere tonen van Borsatan, Helse Nick & Simon en verdorven Amy! Sandor heeft vroeger namelijk veel naar popmuziek geluisterd en is dus ervaringsdeskundige! En hij schrijft er zelfs een boek over. Dat hij verstand heeft van cultuur heeft hij al bewezen met zijn weldoordachte uitspraak: “Popmuziek komt bij Gods tegenstander vandaan. Ook die van Marco Borsato.” Daar zullen de tekstdichters en componisten van Borsato blij mee zijn! Moeten ze straks royalties delen met de duistere prins?

Maar hoe komt het nu dat de refojeugd, na zovele jaren zuivere prediking over hel, verdoemenis, straf, wraak en andere uitingen van Gods goede bedoelingen met de mens, toch naar die duivelse muziek blijft luisteren? Hebben ze in de kerk niet geleerd dat Satan oppermachtig is? Waarom luisteren die kinderen ondertussen niet naar klassieke muziek, zoals hun ouders en dominees? Waar is het toch misgegaan?

“Amy McDonalds staat haaks op de Bijbel. Goed zo, Sandor! Jezus hield inderdaad alleen van orgel en klassieke muziek.”

Maar is het allemaal wel zo erg? Jazeker! Echt wel. Absoluut! Bewijsmateriaal dat de jeugd onder de invloed van het kwaad staat is er genoeg. Neem nu alleen al de tekst van de top-40 hit ‘This is the Life’ van de gewraakte Amy Macdonald die zo populair is onder refojongeren. “En je zingt de liedjes. Denkend dat dit het leven is. En je wordt de volgende ochtend wakker en je hoofd voelt twee keer groter. Waar zul je naartoe gaan? Waar zul je vannacht slapen?” Weten die jonge mensen niet hoe weerzinwekkend gevaarlijk zo’n tekst is? Dit staat duidelijk “haaks op de Bijbel”, constateert Sandor, waarbij hij niet alleen zijn intelligentie maar ook zijn uitstekende kennis van de Bijbel, zowel als de Engelse taal, onderstreept. Een tekst met een dergelijke strekking zul je in de Bijbel echt nooit in vinden! (bron 1, bron 2, bron 3)

Sandor’s boodschap is gelukkig helder. Volgens hem hoort popmuziek “niet bij de Heere en zijn dienst.” Goed zo, Sandor! Jezus hield alleen van orgel en klassieke muziek. Maar wist je overigens dat gelijkdenkende broeders al jarenlang dezelfde strijd strijden als jij nu doet? Zij leerden eerdere generaties rebelse jeugd al dat je geen positieve dingen moet zoeken in het werk van moderne artiesten, en muziek niet moet heiligen voor God maar de hele zooi aan Satan overdragen. En de kids toen begrepen er ook al niets meer van, maar gingen in de ontstane verwarring toch het anti-popmuziek-credo napraten terwijl ze popmuziek bleven luisteren, met daarbij het nodige schuldgevoel natuurlijk. Begin je al te zien hoe het werkt? Verdeel. Heers.

“Religiefanaten willen eigenlijk maar één ding: controle.”

De cijfers in het onderzoek van Yord maken duidelijk dat veel jongeren in de kerken dit dus serieus oppakken. Ze geloven dat popmuziek werkelijk duivels is en gaan uit dat geloof leven. Goedschiks of kwaadschiks. Zo werkt dat nu eenmaal. Want wat je zaait zul je oogsten. Als je verwarring zaait zul je verwarring oogsten. Als je de naam van Jezus misbruikt voor je persoonlijke cultuur-oorlogje vallen er onschuldige slachtoffers. Dat heet consequenties. En zo worden in elke nieuwe generatie steeds weer nieuwe jongeren van God en de Bijbel afgehouden door religiefanaten die eigenlijk maar één ding willen: controle.

Ondertussen worden we hier aardig benieuwd naar Sandors boekje over popmuziek en zien we uit naar een nieuwe generatie Don Quichotes die met Sandors boekje in de hand de strijd gaan voeren om de macht over jongeren.

En God? De Almachtige zelf? Waar is Hij in dit alles?

101 Reacties

  1. Goed stukje! Maar goed… Niet alleen de refo’s, ook evangelischen kunnen er wat van of hebben er wat van gekund. Op 15 jarige leeftijd kreeg ik Verborgen Verleiders In De Popmuziek van een goedbedoelende ‘zuster’ Die jongen die zo graag wilde drummen in de gemeente, moest natuurlijk wel afstand nemen van zijn popmuziek. Je kunt immers geen twee heren dienen. Het liefst zijn CD’s weggooien, of nog beter, verbranden. Stel je voor dat iemand anders het nog ging luisteren en zo door de Satan meegesleurd zou worden de hel in! Wat heb ik me schuldig gevoeld over dat ik naar die troep luisterde en wat heb ik getwijfeld aan een band als bijvoorbeeld U2…

    Inmiddels weet ik Goddank beter en gelukkig ga ik over een maandje weer twee superkerkdiensten meemaken in de ArenA :) Kan ik er wel weer een tijdje tegen denk ik…

  2. Ik las net in een boek dat “Het Boek” heet dat er geen God is. Gelijk de fik er in.

  3. Leuke intro! Ik heb als Harry Potterfan inmiddels maar opgegeven om alle uit zijn verband getrokken zaken recht te zetten – het is gewoon té wijd verbreid :( . Maar alle beetjes helpen.

    Het maakt mij inmiddels (tja, je kunt niet anders meer, op den duur) niet veel meer uit dat mensen graag foutieve en uit zijn verband getrokken dingen willen geloven – zolang ze mij er maar niet mee lastig vallen… Het argument van het offervlees (een ‘zwak gelovige’ associeert bepaalde zaken met zonde terwijl dat niet persé zonde hoeft te zijn – maar die mag de ’sterkere’ persoon niet veroordelen, evenals dat die sterkere persoon de zwakkere niet tot wat hij als zonde ziet mag verleiden) werkt altijd prima om een stom gesprek af te kappen.

    Overigens, en eigenlijk is het dus heel stom om dat soort muziek te verbieden en er niet in gesprek over te gaan. Want zo krijg je dus wel dat mensen met een ’schuldgevoel’ naar de muziek luisteren (‘eigenlijk mag het niet van God, maar ja, de muziek is zo leuk’) – en dat lijkt me niet zo bevorderlijk voor je relatie met God? Dan heb je het gevoel alsof er iets tussenin staat terwijl dat helemaal niet nodig is…

    Ennem… Nu heb je nog niet eens het kwaad genoemd dat metal muziek inhoudt…. (dat is al helemaal rechtstreeks van de satan! Alleen het opzetten al leidt tot geestelijke belasting… Uitkijken hoor, kindertjes).

  4. [...] This post was Twitted by chingchuan [...]

  5. Dubbelpost – het citaat moet zijn

    “Er is geen goed of kwaad – er is alleen macht, en zij die te zwak zijn om het te gebruiken”

    (There is no good and evil, there is only power, and those too weak to seek it…) Steen der Wijzen hf. 19

  6. Erg leuk stukje Danny, heel aardig onderbouwd.

    Nu wil ik wel een een langs breken voor de andere kant van het verhaal, namelijk welke motivatie christenen kunnen hebben om niet naar seculiere muziek te gaan luisteren of hier een selectie in maken.

    Belangrijk aan muziek voor veel christenen zijn de songteksten. Niet op een krampachtige wijze, maar achter sommige zaken kan deze groep niet staan. Bijvoorbeeld vele soorten metal (mensen afschilderen als waardeloze en dierlijke wezens, nadruk op moord en doodslag, gevloek, satan boven God plaatsen, enge klanken en geluiden door muziek heen) en rap/hip-hop (dubieuze seksuele moraal [understatement], geweld, egocentrisch en zelfverheerlijking.)

    Maar een hoop christenen maken de keuze hiernaar niet te luisteren omdat het ingaat tegen de moraal die Jezus verkondigt.

    Betekent dit dan echter dat alle muziek van artiesten die zichzelf als ‘christen’ bestempelen per definiet fout en zondig is? Nee. Wat is er mis met bijv. U2, rustige jazz, romantische liefdesliedjes, achtergrondmuziek als in Lord of the Rings of met z’n allen naar een Frans Bauer concert?

    Helaas, tot maandag zal het me nu niet meer lukken te reageren. Toch ben ik heel erg benieuwd naar andere visies! Weerleg dus gerust als je iets op/aan te merken hebt ;-)

  7. Oh, dan nog een een laatste opmerking. Gaat waarschijnlijk ook voor veel mensen op:

    ‘Christelijke muziek’ is vaak ongelofelijk voorspelbaar en simpel (ritmes, suffe en oppervlakkige songteksten, ‘zingen met de oogjes dicht’). Het zit gewoon niet zo muzikaal geniaal in elkaar als laten we zeggen U2, Tool, jazz of Dream Theater om maar wat te noemen. Logisch dat vele dan ook een alternatief zoeken wat wel lekker luistert!

    Daarbij: satan en consorten worden nog altijd makkelijk in de pan gehakt en afgewimpeld door Jezus.

  8. Ook graag hier je reactie of weerlegging op, ben benieuwd ;-)

  9. Geen idee wat muziek christelijk maakt… In de marges van de christelijke muziek zijn dikwijls heel interessante dingen te vinden voor de liefhebbers: wovenhand, sufjan stevens, danielson, soul-junk,… Het soort muzikanten dat muziek maakt die niet door iemand anders op de hele planeet gemaakt wordt.

    Maar veel christelijke muziek is gewoon middelpuntzoeken, mainstream, en bedoeld om ‘de grootst gemene deler’ te bereiken en zo dikwijls ontdaan van alle bezieling (zoals de commerciele radiomuziek dat ook kan hebben) Moeten wij niet eerder de God die Creator is eren door zelf ook van onze creativiteit gebruik te maken???

    shalom

    Bram

  10. Goed stuk, Danny. Een CCM-artiest met de biografie van David (King of Psalms) zou waarschijnlijk inderdaad direct uit de schappen van christelijke boekhandels verbannen worden. De Bijbel biedt veel meer genade, artistieke vrijheid, ruimte voor debat en profetisch protest dan de Nederlandse christelijke subcultuur.

  11. Volgens mij bestaat er geen christelijke muziek, net zo min als christelijke wiskunde, politiek etc.

  12. Wacht even, Butler pakt het veels te halfhartig en zacht aan. Ook de klassieke muziek is doorspekt met vrijmetselaars, duivelsmissen, er op los levende componisten en noem maar op. En het orgel werd ook lange tijd gezien als een instrument dat uit kerken geweerd werd.

    Mijn advies: luister helemaal geen muziek meer, ook geen psalmen en opwekkingsliederen, want je weet maar nooit !!!

    Dus: laat angst je leven leiden, geef jezelf over aan argwaan en achterdocht en je zult gelukkig worden, vast wel, denk ik, misschien… of zo.

  13. Dus toch refo-satire :P

  14. @ Peter Pit: Met opwekkingsmuziek moet je ook heel erg uitkijken. Een van onze allereerste berichten ging daarover:

    http://goedgelovig.wordpress.com/2007/04/26/verborgen-boodschappen-in-opwekkingsliederen/

    Inmiddels al 131.313 keer bekeken! Kun je nagaan hoeveel mensen al besmet zijn geraakt door een overdraagbare muziekaandoening (OMA).

  15. @Koekje
    Ik zou niet weten wat ik zou moeten weerleggen uit jouw betoog. Allemaal goede en doordachte punten. En een goede aanvulling op mijn stukje.

    En je schreeuwt er ook niet steeds ‘DIT IS VAN DE SATAN!!!’ doorheen terwijl je ogen knetteren van de angst voor de wraak van een boze God die je naar de hel wil sturen als je Britney opzet.

    Dus. Dialoog.
    Zo kan het ook.

  16. In het stukje in het Reformatorisch Dagblad (link in artikel hierboven) staat o.a.:

    “Vaak krijgt Van Leeuwen van jongeren te horen dat er ook goede popliedjes zijn. „Ik [Sandor] reageer altijd: Zoek er eentje op en stuur het naar mij toe. Ik heb tot nu toe niets gehad…””

    Ik vermoed dat hij er nu stapels krijgt!

  17. Als Sandor’s emailadres te vinden zou zijn wel ja…

  18. Zeker goed stuk. Het is goed om voorzichtig te zijn met muziek/film en entertainment. Maar gelukkig heeft God ons een geweten geven en een gezond portie common sense. Alhoewel het lijkt alsof dat laatste na een bekering dikwijls verdwijnt, zal wel een ongewenst bijeffect zijn.

  19. @ Butler – dank voor je stukje!

    Ik vind Sandors betoog echt niet wettisch en oogklepperig genoeg. Hij behoort ook te waarschuwen voor onze namen voor de dagen van de week! Dat zijn allemaal heidense goden: Freya, Donar, Wodan, etc. etc. Google “oorsprong namen van weekdagen” maar eens. Wij prevelen dagelijks de namen van heidense goden!!!

    Weg met onze agenda’s, kalenders en computers, want die staan vol met de weekdagen en dus met heidense goden!

    En Kerst moeten we ook beslist niet meer op 25 december vieren! Daar zitten ook veel heidense gebruiken achter.

    En dan de oorsprong van alle muziek, de heidense invloeden op onze Westerse levensbeschouwing. Lees maar eens deze boeken: Anton Wessels, Kerstening en Ontkerstening van Europa, of Gerrit Noort, Germaanse cultuur en christianisatie van Noordwest Europa.

    Dan staat Sandor met zijn waarschuwing voor popmuziek nog maar aan het begin van een lange, héééle lange weg.

  20. Een ding is zeker.
    Konsekwent zijn die anti-popmuziek predikers nooit geweest.

  21. Koekje schreef: “Het zit gewoon niet zo muzikaal geniaal in elkaar als laten we zeggen U2, Tool, jazz of Dream Theater”

    Volgens mij zijn er genoeg bands met christenen te vinden die muzikaal net zo geniaal zijn als de door jou genoemde groepen. Tenzij je natuurlijk alleen naar aanbidding.net luistert (het Sky Radio van christelijk Nederland).

  22. Ach ja, de angstprofeten over muziek.. Het is een zeven koppige draak. Je slaat er een kop af en er komen er zeven voor terug.
    Wereldmijding versus wereldwijding.. die discussie zal nog wel even duren vrees ik..

  23. @ Henk… ehhhh U2 bestaat uit gristenen….

  24. Precies, Vleertje ;) . Alleen zijn ze lastig in een hokje te plaatsen door de christelijke fundo’s en daarom maar bij de ‘duistere’ muziek gecategoriseerd.

  25. “Volgens hem hoort popmuziek ‘niet bij de Heere en zijn dienst.’”

    Klopt. Popmuziek is niet direct aanbiddingsmuziek en hoort daarom ook niet in een dienst. Popmuziek hoort bij het leven. En wie is ook al weer bedenker van dat leven?

    Uberhaupt, bestaan er nog mensen die ‘Heere’ schrijven??

  26. Mijn jongste zusje was altijd bang voor de duivel, maar ze vertelde me op een gegeven moment dat ze wist dat het goede altijd zou overwinnen door het lezen van Harry Potter ;)

    Ten tweede: ik kan me nog herinneren dat een gereformeerd vriendje vroeger mijn Euro-house cd’s wilde overkopen. Dit vond hij geen probleem. Totdat ik hem MIC liet horen met hun christelijke eurohouse. Toen mocht hij van zijn ouders ineens niet meer met me omgaan en hij vond het niet kunnen dat christenen ook dit soort muziek maakten (?!?)

    Ten derde: ik vond de reactie van Marilyn Manson schitterend in de bekroonde documentaire Bowling For Columbine, op de kritieken die hij kreeg dat de jongens in Littleton hun slachtoffers hadden doodgeschoten onder invloed van zijn muziek:

    http://www.youtube.com/watch?v=90xJVOUuV-I

    In de documentaire Metal: A Headbangers Journey, over de geschiedenis van Metal, wordt gepraat over de ‘verminderde kwint’ wat vroeger in de middeleeuwen (en bij figuren als Sandor kennelijk nog steeds) werd geassocieerd met de ‘duivelsnoot’ (omdat ie zo neerslachtig klinkt). Deze verminderde kwint werd ook al uitgebreid gebruikt in de klassieke muziek.

    http://www.youtube.com/watch?v=WY9DfcW0dhI&feature=related

    Dus ik ben bang dat Jezus ook niet van klassieke muziek hield. Zelf in het kerkorgel kan deze noot gebruikt worden.

  27. Het is toch weer wat…..

    Nog steeds gaan Christenen niet staan op de grond die ze kregen. Nog steeds wandelen ze niet als overwinnaars in het land aan hen gegeven. Nog steeds regeren ze niet als koningen en handelen ze niet als priesters.
    Altijd maar weer die angst voor de duivel…
    Jezus verlossing werkt tweeledig. Mercy en grace. Hij vergeeft ons en hij herstelt onze identiteit.
    De meeste Christen blijven bij mercy hangen. Hun lijfspreuk is:
    Onder Zijn vleugels schuil ik.
    Maar de grace wordt niet gepakt door fout leiderschap, machtspolitiek en foute leer. Men durft God niet te vertrouwen hiervoor. Dat is het stuk waar je geloof voor moet hebben. De lijfspreuk voor genade is:
    Met mijn God spring ik over een muur.
    Wat duivel….
    Wat deze onrechtmatige bangmakerij…
    Opzouten met de gedachte.
    De waarheid maakt vrij.
    Inplaats van maar steeds muziek en muziekmakers te demoniseren zou het beter zijn om zelf muziek te maken waar persoonlijkheid en identiteit uitstraalt.
    En daar merk ik zo weinig van…..
    Een voorbeeld voor mij was hierin16 Horsepower, of te wel David Eugene Edwards. Een beetje donker, een beetje duister, maar een krachtig getuigenis en volop gewaardeerd door mensen die niet gelovig zijn.
    Het verbaasde me hoe David Eugene Edwards Zijn ding deed tijdens een concert dat ik bezocht in Hedon Zwolle.
    Een voorbeeld van iemand die zich niet laat bang maken door een duivel. Eerder door God, wat je er ook van kunt zeggen.
    Iemand die met zijn God over een muur springt.

  28. @Harry. Wat heerlijk dat er nog meer mensen fan zijn! Edwards live zien is een van hoogtepunten van mijn leven, wat een man en wat een muziek…
    *kippenvel*

  29. Eens met de strekking van dit bericht. De bijbel staat vol met teksten over zonde etc. en die verbieden we ook niet.
    Uiteraard betekend dat niet dat alles zomaar kan. Vooral in de metal-scene kan je veel teksten vinden die een christen imo niet zomaar kan meezingen.
    Verbieden is daarin niet de beste oplossing, de dialoog over die teksten (wat vind je er van? waarom luister je het?) is beter.
    Grappig is de verwijzing naar Harry Potter aangezien er sinds Rowling opmerkte dat zij christen is en er ook christelijke thema’s in zitten, deze boeken door een gedeelte van de christenen opeens opgehemeld wordt.

  30. Goed stukje Danny. Beetje lang, maar wel goed.
    In dit soort discussies moet ik altijd aan het visioen van Petrus denken, dat onreine dieren gewoon gegeten mogen worden. Sterker nog, in het NT wordt gesteld dat het prima te doen is om voedsel te eten dat geofferd is aan goden.
    Dus stél dat die muziek uiteindelijk wel als doel heeft Satan te dienen, dan nog mogen we er van genieten. Is geofferd aan een andere god, maar toch, we kunnen het gewoon ‘eten’… Want ons geloof is sterker.

  31. @ Peter Pit. In de tijd van de invoering van het orgel is er nog goed gewaarschuwd dat het vooral moest zijn ter begeleiding van de zang en zeker niet ter vermaak, Werelds!

    Persoonlijk kies ik er voor om zelfs wanneer ik een draaiorgel hoor in de stad preventief mijn vingers in mijn oren te steken. Je weet maar nooit….

  32. Zo , nu eerst even Nederland ZIngt kijken.

    (Hoop dat deze reactie wel geplaatst wordt door Goedgelovig. Niet echt politiek correct op deze site. Hoewel ik daar ook wel eens een gitaar signaleer….. )

  33. Ik stel voor dat dit het laatste woord over dit onderwerp is: http://www.refdag.nl/artikel/1419029/Bijbel+eist+radicale+afwijzing+popmuziek.html

  34. Sorry ff een vraagje, wie is John Paul Jackson? de neef van Michael Jackson?

  35. Ik heb dan liever dit stuk van mijn oude dominee uit de Hervormde Kerk:

    http://www.graafwerk.net/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=5

  36. “Wil je bekeerd worden? Dan moet je breken met popmuziek.”
    Dat is toch ketterij van onze orthodoxe calvinisten. Je kan werken aan je bekering? Heren de duivel is in jullie gevaren.

  37. @Tjonge,

    Effe googelen en je komt hier uit: http://en.wikipedia.org/wiki/John_Paul_Jackson

    Zo’n mislukte profeet uit Amrika met allerlei warrige gedahcten en bizar gedrag.

  38. @John,

    best wel een redelijke dominee. Een Bonder?

  39. Dan nog maar een keer het laatste woord hierover:

    “Christus zegt: „Gaat in door de enge poort.” Dat betekent strijd. Strijd tegen verleiding en verzoeking. Popmuziek is zo’n verleiding, omdat deze muziek uitgaat van waarden en normen die haaks staan op Gods Woord.””

  40. Wel raar dat er dan gestreden wordt tegen vlees en bloed (pop artiesten).

  41. @Butler,

    een verleiding (iets geestelijks), kan toch gebracht worden via vlees en bloed? Dan kunnen we daar toch ook prima tegen strijden. Ik snap het wel.

  42. Ik zie een muzikaal schaapje :)

  43. Efeze 6:12

    Want wij hebben den strijd niet tegen vlees en bloed, maar tegen de overheden, tegen de machten, tegen de geweldhebbers der wereld, der duisternis dezer eeuw, tegen de geestelijke boosheden in de lucht.

    Er staat helemaal niets over populaire muziek in de Bijbel, terwijl er toen ook genoeg populaire muziek was. Zelfs Psalmen waren soms al op populaire melodieen geschreven. En er werd gedanst tijdens feesten.

    Als het belangrijk genoeg was om er zo’n groot punt van te maken, hoe komt het dan dat bijvoorbeeld Paulus en Jezus er niets van hebben gezegd?

    Ik vraag me af of het zo opgeblazen wordt omdat het in bepaalde denominaties meer om religieuze regels gaat dan om de Bijbel en relatie met God. Kortom religie boven God stellen.

    Hoe komt het anders dat bijvoorbeeld Reformatorischen zoveel regels erbij bedacht hebben die niet eens uit de Bijbel komen, of op z’n best een overdrijving zijn van een kort regeltje uit de Bijbel?

    Een wettische opstelling tegenover de cultuur komt in verschillende denominaties voor. Dus ik probeer het algemeen te houden.

  44. “Er staat helemaal niets over populaire muziek in de Bijbel,”
    Ja, zo lusten we er nog wel eentje. Wat wij popmuziek noemen is muziek van na 1945. De Bijbel is afgerond 100. Nee, de orthodoxe heren hebben het vanuit hun achtergrond goed begrepen, ze moeten zich niet inlaten met goddeloze muziek.
    Wat onjuist is dat men denkt aan de bekering te kunnen bijdragen. Da’s nou net tegen het dogma van de uitverkiezing volgens Calvijn.

  45. Juist… religie, niet God.

  46. Ik vind dat je best eens kritisch mag zijn op hetgeen je luistert of ziet. Dat wil zeggen dat de meeste reacties hier wel iets meer van het kritisch vermogen kunnen demonsteren, dat in de TRIN-discussies wel naar voren komt. Het ‘ik-ben-een-kind-van-God-argument’ en dus kan ik kijken en luisteren wat ik wil, want ik ben toch beschermd, is op z’n zachts gezegd je kop in het zand steken. Dus om dan te zeggen: ‘waar is God in dit alles?’ Je geloof in God hoort de basis te zijn van waaruit je persoonlijk goede keuzes kunt maken, dus ook de keuze of je beter wel of niet naar bepaalde zaken kunt luisteren.

    Je hoeft tenslotte bepaald niet blind te zijn om te kunnen concluderen dat in bepaalde songteksten of films zaken (seksuele moraal, wereldbeeld)voorkomen die niet in lijn zijn met waar wij als Christenen voor horen te staan. Dat heeft niets met krampachtigheid te maken, dat is een feit. Dat er bepaalde negatieve invloeden van muziek en of videoclips uitgaan is trouwens ook duidelijk. De invloed van zenders als MTV e.d. wordt zelfs door de ‘heidenen’ niet ontkend (denk aan de onderzoeken over de invloeden van videoclips op het zelfbeeld van jonge vrouwen).

    Dan even ongeacht wie nu wat gezegd heeft in een Harry Potter-film. Volgens mij kan het eveneens geen kwaad jezelf af te vragen wat er allemaal over je netvlies rolt voor het goede het kwade heeft overwonnen. De conlusie is dan misschien wel goed, dat wil nog niet zeggen dat alles in het proces daartoe ook diezelfde norm heeft.

    Dus mijn conclusie: het is net zo dom om de gevaren van dit soort dingen te bagateliseren, als om het krampachtig te bestrijden.

  47. Als je niet door hebt dat we kritisch naar cultuur kijken heb je niet goed gelezen. Probeer het nog eens… ;)

    Het gaat niet over de Potter film maar het boek.

  48. @ thebutler

    Ik heb het dan ook meer over de inhoud dan over de vorm(cultuur). Maar volgens mij mis ik je conclusie in het stuk, ook al probeer ik het nog eens…

  49. Ik heb nooit anders gedaan dan kritisch kijken naar de cultuur.

    Maar ik heb het nu over hoe er aan cultuur bashing wordt gedaan door mensen die in feite controle willen uitoefenen, via religie.

  50. Kaas: “Inmiddels weet ik Goddank beter en gelukkig ga ik over een maandje weer twee superkerkdiensten meemaken in de ArenA”

    Concerten. Geen kerkdiensten. Worshippen doe je maar lekker bij het lokale praisebandje in je kerk tussen gelijkgestemden. Ik kom als atheïst alleen maar voor de muziek naar de ArenA, en velen met mij.

  51. butler: “Als Sandor’s emailadres te vinden zou zijn wel ja…”

    sj.v.leeuwen@jbgg.nl

  52. @Job, je hebt luisteren en luisteren.
    Het gaat er om met welke motivatie je luistert.
    Als je muziek mooi vindt vanwege de satanische teksten, heb je al een probleem.
    Je wordt niet satanisch of gebonden door alleen het luisteren naar muziek.

    Verder ben ik het met je eens dat een hoop clips op mtv en tmf gewoon rotzooi is.

    ik heb niets met potterfilms en vind ik ze net zo ver afstaan van het evangelie dan pippie langkous, of the Ateam, en nightmare on elmstreet .

  53. @ Rob

    Dat klopt, je hebt luisteren en luisteren. Wil natuurlijk niet zeggen dat je dan geen verantwoordelijkheid meer hebt, of zo. Zo van: Bedenkt al wat waar, al wat waardig is, behalve als ik de radio aanzet, want dan luister ik toch maar half… Mee eens dat je daar ongetwijfeld niet direct van gebonden raakt, aan de andere kant kan ik mij niet voorstellen dat als je constant naar muziek zou luisteren met een wat losse seksuele moraal, bijvoorbeeld, dat je daar niet door beïnvloed wordt, even ongeacht je motivatie.

    Het is trouwens grappig dat als het om beelden gaat, we dat onderscheid veel makkelijker maken. Dat het kijken naar allerlei seksscenes ons niet koud laat, vatten we dan nog wel. Als vervolgens hetzelfde in woorden in een liedje wordt gebracht, vinden we het opeens een stuk minder erg…

  54. beelden blijven op je netvlies hangen.

    als iets aantrekkingskracht heeft, zit het al in je eigen hart.

  55. @hj: Ik kom liever bij U2 dan bij een praise-avondje. Mag ik? Ik ervaar bij U2 vaak meer van God dan in een gemiddelde kerkdienst. Sorry, dat jij daar als atheïst niet tegen kunt…

  56. Job, je schrijft:

    ‘Het ‘ik-ben-een-kind-van-God-argument’ en dus kan ik kijken en luisteren wat ik wil, want ik ben toch beschermd, is op z’n zachts gezegd je kop in het zand steken.’

    Ik denk dat mensen die met God willen leven zelf kunnen aanvoelen wat voor hen goed of slecht is. Ik begrijp je uitspraak ook niet helemaal. Het lijkt alsof je zegt dat ze stiekem lekker stoute dingen willen doen en daar goedkeuring voor krijgen van God die hen toch wel beschermt. Kijken en luisteren, informatie consumeren doen mensen om diverse redenen. Iemand die met God leeft, waar Gods Geest in huist, proeft wel degelijk of iets goed smaakt of niet. Maar zelfs wanneer die persoon iets “eet” wat slecht is, dan kan het hem niet deren want hij leeft zeker onder bescherming. Daarin is hij vrij. En daarin hoeft hij zich ook niet veroordeeld te voelen. Paulus is daar heel duidelijk in. Lees Romeinen 8

    Ik heb een bloedhekel aan ongelovelijk veel TVprogramma’s. Zelden zie ik iets wat me boeit. Maar ik ben nergens “bang” voor om te kijken, of te horen. Toch ben ik wel voorzichtig wanneer ik met anderen ben die dit niet zo ervaren.
    Paulus schrijft hier iets moois over en Antonie haalde het ook al aan:

    1 Kor 8: 4 – 13
    4 Wat nu het eten van offervlees betreft: wij weten dat er in de hele wereld niet één afgod echt bestaat en dat er maar één God is. 5 Ook al zijn er zogenaamde goden in de hemel of op aarde – en zo zijn er immers heel wat goden en heren –, 6 wij weten: er is één God, de Vader, uit wie alles is ontstaan en voor wie wij zijn bestemd, en één Heer, Jezus Christus, door wie alles bestaat en door wie wij leven. 7 Maar niet iedereen bezit deze kennis. Sommigen van u zijn zo aan hun afgod gewend dat ze het offervlees nog altijd als een offer aan die afgod zien. Hierdoor wordt hun geweten, dat zwak is, bezwaard. 8 Nu zal ons voedsel ons niet bij God brengen: eten wij niet, dan zal ons dat niet tot nadeel strekken; eten wij wel, dan zal ons dat niet tot voordeel strekken. 9 Maar let erop dat de vrijheid die u hebt geen struikelblok wordt voor de zwakken onder u. 10 Wanneer namelijk iemand met een zwak geweten ziet dat u, met uw kennis, in een afgodentempel deelneemt aan een maaltijd, wordt hij er dan niet toe verleid dat offervlees te eten? 11 Zo gaat de zwakke door uw kennis verloren, een broeder of zuster voor wie Christus gestorven is. 12 Op die manier zondigt u tegen hen, en door hun zwakke geweten te ondermijnen zondigt u tegen Christus. 13 Als ik dus door vlees te eten mijn broeder of zuster ten val breng, wil ik het nooit ofte nimmer meer eten; dan breng ik hen niet ten val.

  57. @Kaas: wat jij erbij ervaart moet je zelf weten, als je het maar naar je zin hebt. Maar ga het alsjeblieft geen kerkdienst noemen, want dat is het simpelweg niet.

    In een kerkdienst zit een groepje mensen elkaar te bevestigen in elkaars geloofswaanvoorstellingen, bij een concert genieten allerlei verschillende mensen van de muziek. Niets meer en niets minder.

  58. @hj. Slecht nieuws voor je. Een “kerkdienst” kan je als gristenklubje ook houden tijdens een concert in de Arena, een pizza bijeenkomst in de Hut etc.
    Ik denk dat je beter in je eigen veilige omgeving kan opsluiten, daarbuiten zal je steeds meer geconfronteerd worden door anders denkenden, voelenden, belevenden en gelovigen, iets wat je kennelijk maar lastig kan hanteren.

  59. @hj kerk = ecclesias – samenkomen.. waar twee of meer in Zijn naam samenkomen zal Hij in hun midden zijn…. Staat daar bij en tussen haakjes (alleen in de westerse interpertatie voortkomend uit de moederkerk en daarvoor uit de Romijnse religies geinspireerde kerk vormen) NEE! Samenkomen kan overal. Juist in een restaurant, concert of bioscoop… Gisteren hebben wij ‘kerk’ gehad in de huiskamer… samen gezongen, video gekeken over het thema Geeft Ik-Ben ons alles wat we willen, gesprek gehad.. daarna gepokered en waterpijp gerookt (met mint tabak – geen rare specerijen).. wij houden namelijk niet zo van koffie na de dienst.. mede omdat wij geloven dat de meeste diensten pas bij de koffie beginnen.. het concept van een kerkdienst is zo beperkend.. en zodra je dat los laat ontmoet je Ik-Ben en de mensen uit de gemeente op zoveel meer plaatsen in je leven… Een kerk gebouw kan nuttig zijn maar als bedevaartoord dat elke zondag bezocht moet worden dient het eerder als afgod!

  60. en voor de rest.. HOI ik ben er weer.. erg druk geweest op mijn werk en deze week ook nog een beetje. :)

  61. Een muziek-style in zichzelf hoeft niet perse fout te zijn, maar het feit blijft volgens mij wel dat er ontzettend veel troep in de muziek-wereld is (overigens niet alleen in seculiere muziek, ook in ons christelijk wereldje).
    Ik vind dit punt van de ‘refos’ niet zo heel slecht. Alleen het nadeel is dat ze het op stylen gaan betrekken en op basis van iets wat ze zelf niet mooi vinden gaan zeggen dat het fout is.

    Het is jammer dat aan de andere kant er mensen zijn die alles ‘goed’ vinden en dat ze geen problemen ermee hebben als hun kinderen zich vullen met anti-christelijke of wereldse zooi.. dat is op z’n zachtst gezegt nog veel zieker!

    o.. dat alle muziek die wij luisteren Jezus zouden verheerlijken, dat zou gaaf zijn.

  62. @hj, als het voor Kaas een kerkdienst is, is het voor hem een kerkdienst. Voor jou is het wat anders. Wat maakt het uit?
    Hij legt jou niet op dat je het als kerkdienst moet ervaren. Leg hem ook niet op dat hij het niet als zodanig mag ervaren.

    Sommigen zien de arena als voetbalstadion en vinden het jammer dat het heilige veld ontwijd wordt door concertgangers.

    je bent overigens een leuke tegenhanger, die zich hetzelfde opstelt als een Joe Schimmel:
    Stel je voor dat een popartiest, of popmuziek iets van God kan vertegenwoordigen
    Ondenkbaar!!!!
    Waarin een atheist en een extreem gelovige elkaar vinden in dezelfde mening. :) leuk

  63. @Don hoi workaholic. Heb je al dat mooie weer gemist.
    ik heb je hier ook wel gemist.

    @wijnand,
    groepsdruk is wel sterk.
    Veel teksten zijn niet verstaanbaar voor kinderen.
    Dat scheelt. Het beeldmateriaal wat erbij geleverd wordt (clips) is een stuk minder verhullend.
    Daar heb ik meer moeite mee.

    Voor tieners is het wat anders.
    Je kan het beschouwen als signaal.
    Welk soort vrienden hebben ze? (zegt iets over henzelf) Welke muziek luisteren ze?
    Ik denk dat je het niet moet versimpelen. De muziek de deur uit, en het probleem is weg.(?)
    Vrienden de deur uit en het probleem is weg.(?)

  64. @ Harry Nijhof

    Ik ben het helemaal met je eens op het punt, dat je door de Heilige Geest precies kunt weten of iets klopt of niet. Ik ben er overigens van overtuigd dat als je als Christen bewust naar verkeerde dingen kijkt, je absoluut een deurtje open zet. Maar de strekking van dat argument m.b.t. het offervlees kan ik niet helemaal volgen. Volgens mij gaat dit gedeelte over ‘jonge’ Christenen. Je schrijft zelf dat je een hekel hebt aan veel programma’s, maar voorzichtig bent tegenover anderen die dit niet zo ervaren. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat dit bijbelgedeelte niet de intentie heeft om dat dan maar zo te laten. Er wordt zelfs letterlijk in dit gedeelte gezegd dat als je door het zelf eten van offervlees, iemand met een zwak geweten verleid tot het eten van offervlees, deze persoon verloren zou kunnen gaan. Dus voor mensen met een zwak geweten, heeft het eten van ‘offervlees’ dus wel de degelijk consequenties, ook voor Christenen. Lijkt me een uitgelezen argument om mensen juist wél te waarschuwen voor gevolgen van hun gedrag! Het staat er notabene letterlijk:

    11 Zo gaat de zwakke door uw kennis verloren, een broeder of zuster voor wie Christus gestorven is. 12 Op die manier zondigt u tegen hen, en door hun zwakke geweten te ondermijnen zondigt u tegen Christus.

    Dus misschien iets minder de ‘mantel der liefde’, en mensen iets meer bewust maken van de gevolgen van hun gedrag. (En dan bedoel ik dus niet dat je dat in een overload hoeft te doe, dat mag best voorzichtig).

  65. @ Henk, juni 27th, 2009 bij 1:07 pm

    Christelijke bands die muzikaal sterk in elkaar zitten zijn er zeker. Persoonlijk vind ik Neal Morse, HB, Saviour Machine, Lifehouse, Brian ‘Head’ Welch en U2 helemaal fantastisch. Punt dat ik probeerde te maken was dat de overgrote meerderheid bestaat uit softe, voorspelbare meuk. Michael W. Shit en Rebecca (I want to) ST(rangle myself) James bijv. vind ik om te kotsen.

    Mocht je nog tips hebben, ze zijn van harte welkom. Ben wel benieuwd naar onbekende artiesten.

  66. Ds. J. Van Amstel, christelijk gereformeerd predikant te Ede, wordt in een van de anti-popmuziek artikelen op Yord tegenover gospelaar Gerald Troost gezet.

    In het artikel wordt duidelijk dat hij niet veel heeft met „gospelmuziek.”
    Hij heeft niet alleen bezwaren tegen een groot aantal onevenwichtige gospelteksten; ook de entourage kan hij niet waarderen.

    „Kun je over de muren van het hart niet zónder lawaai zingen? Hoe zal ik me in de hemel thuis voelen als het daar zo klinkt?”

    Klinkt hier de ware motivatie achter al die waarschuwingen door?

  67. @ Thebutler

    Dat is inderdaad wel grappig, als smaak het argument wordt, kom je natuurlijk nergens meer. Ik heb een oom die ook zo in elkaar zit. De beste man zwijmelt helemaal weg van langdurige stiltes, en heeft dus inderdaad geen goed woord over voor alles wat boven de 2 decibel uitkomt…

  68. o men, flashbacks te over, uren discussie met mijn pa en ma. en ik maar uitleggen dat er in ‘rustige muziek’ ook van alles zat (okki thema’s enzo).
    gelukkig kwam er new-age muziek ;o))
    toen waren ze ‘om’, het ging toch om smaak
    nu , 20 jaar later luistert mijn pa ouwe rockcd ’s van mij destijds, zoals Petra (Praise, the rock cries out)
    hahahahhaaa

  69. @Koekje, nog een goeie (m.i.): Tourniquet, ga ik helemaal van uit mun bolletje. Ted Kirkpatrick on drums lekker, lekker, lekker!

  70. Job, lijkt me dat we zeker onze broeders en zusters niet moeten verleiden, of dwingen dingen te doen waar ze nog geen openbaring over hebben gehad…. Want in dat geval veroordelen ze zichzelf. God veroordeelt hen niet. Door ze te verleiden buiten hun openbaring, breng je hen in de positie om zich te laten aanklagen. Daar rekening mee houden zou ik niet “de mantel der liefde” noemen, maar je eigen verworven vrijheid opgeven ten dienste van de zwakkere. Dat is een daad van naastenliefde. Mooi toch?
    Maar blijft staan dat onze vrijheid enorm is. Ik denk dat we inderdaad deurtjes openzetten, maar niet voor demonen. En ook onze redding kan er niet door in gevaar komen. Maar de gevolgen van het beleven van bepaalde beelden en klanken kunnen wel ingrijpend zijn. En dat is voor iedereen anders. Voor ieder persoon is het interessant om te weten voor welke beelden en welke muziek ze bang zijn…… Vaak kom je dan heel diep bij je eigen angsten en verlangens. En dat kan confronterend zijn…….

  71. @John

    Wellicht een beetje offtopic, maar mooie artikelen daar op Graafwerk.nl, wellicht interessant als anderen die ook gaan lezen, er staat best wel veel over van alles in….

  72. @ Harry

    Je moet me toch eens uitleggen hoe je dat dan aanpakt ‘daar rekening mee houden’. Daar wordt je namelijk niet echt concreet in. Als ik je betoog even verder doortrek, zou je beter kunnen stoppen andere mensen over God te vertellen. Stel dat je per ongeluk hun onwetendheid van ze afneemt, worden ze ineens aangeklaagd… Dat is natuurlijk kul, mensen moeten in elk geval weten wat er niet klopt, anders verandert er nooit wat. En God veroordeelt hen niet? Dat is een lastig onderwerp, maar ik zou het risico maar niet nemen… Ik vind de bijbel over het algemeen vrij duidelijk over de consequenties van zonde..

    Onze redding komt inderdaad niet in gevaar, verder geloof ik absoluut wel dat als je bewust deurtjes openzet door te zondigen, je wel degelijk met demonen te maken krijgt. Daarom zeg ik maar met Paulus (Galaten): gebruik die vrijheid niet als een aanleiding voor het vlees..

  73. @job28:28, helemaal mee eens, heb het zelf binnen onze gemeente (nee, geen extremiteiten, gewoon rustig evangelisch ;o) mee mogen maken met een jongen die helemaal in de duistere muziek zat (en dan bedoel ik echt duister; Marilyn Manson, Cradle of filth en Slayer om een paar van die gezellige gasten te noemen). en óf die gozer te maken kreeg met demonen die op die manier zijn slaapkamer binnen ‘mochten’. onze jeugdoudse heeft tot 2 maal toe de boel eruit moeten gooien in Jezus Naam!
    kippenvel om daarna te zien hoe zo’n jongen verandert

  74. @ Job,
    ‘Paulus zegt dat we vrij zijn, maar wanneer iemand die vrijheid nog niet heeft gepakt, moet je hem niet forceren. Als ik thuis muziek heb opstaan die ik denk te kunnen luisteren en een broeder of zuster komt binnen en stoort zich er aan, dan zegt Paulus, kun je beter de muziek afzetten. Zoiets.
    En deze geestelijke inhoud gaat over Christenen, niet over niet-Christenen.
    Dus inderdaad, gebruik de vrijheid niet om anderen de mogelijkheid te bieden in het vlees te oogsten…

    Maar ik geloof wel dat je de duivel ruimte kunt geven door te geloven dat hij rechtmatig ruimte heeft verdiend door zonden die je hebt gedaan, of niet beleden. Dan is een bevrijdingssessie niet aan de orde, maar goed onderwijs. De kennis van de waarheid van Jezus overwinning maakt ons vrij. De duivel is een aanklager, maar de Heilige Geest is onze advocaat.
    Verder moet je dan ingaan op de behoefte van de persoon om maar steeds in die hardnekkige zonde te vervallen. Heel vaak is de wortel afwijzing en veroordeling en daaruit schaamte en schuld. En deze zaken breken onze identiteit af. De duivel klaagt iedereen aan op deze vier punten. En dat zijn nou juist de gebieden die door Jezus offer hersteld zijn. Zo gaaf allemaal… Het evangelie is zo gaaf….

  75. @ Snico, ik hoop voor die jongen dat hij niet in de situatie komt dat hij deze bands nog een keer zomaar te horen krijgt, want misschien vindt hij ze dan toch nog wel ergens gaaf, alleen maar om de krachtige muziek, dit omdat dat revereert aan zijn onderdrukte boosheid. Want dan komt er zo weer een demon binnen en gaat het weer helemaal mis….. En wat er dan bijkomt is ook nog eens schaamte en schuld omdat eigenlijk de muziek hem wel anspreekt, dus veroordeling………… en daar gaan we weer…. opzouten die aanklager! Snap je, je komt niet in de overwinning! Je kunt het niet krijgen door eigen werk!
    Daarom kwam Jezus.
    Wat je doet is oud-testamentisch.

  76. @snico.
    Vind je die clowns van Marylin Manson, Cradle of Filth en Slayer “echt duister”? Dat is vooral show bij die gasten. De enige band die bij mij overkomt als ‘echt duister’ is Gorgoroth, omdat die het écht menen dat het christendom van de aardbodem moet verdwijnen. Slayer is vooral maatschappijkritisch, en God Hates Us All hebben ze vooral geschreven om even wat negatieve aandacht te genereren, Cradle of Filth zijn gewoon gothic-mietjes.

    Hier een stukje interview met de zanger van Gorgoroth:

  77. @ Harry

    Volgens mij heb je last van een lichte veroordelingsallergie, een wat ruime opvatting over het begrip vrijheid en heb je in één of andere vorm een pastorale cursus gevolgd om met kreten als afwijzing, veroordeling en onderdrukte boosheid te kunnen schermen (hoewel ik het met je eens ben, dat daar natuurlijk vaak de oorzaak van de problemen ligt). Maar nogmaals: wordt nou eens concreet! Al die reacties van je hebben volgens mij de strekking dat je mensen toch vooral niet op de waarheid moet wijzen. Bekeert u alstublieft niet, want u zou eens tot overtuiging van zonde kunnen komen… Zo in het kader van ‘wat niet weet, wat niet deert’. Bovendien is het nog eens zo dat als je werkelijk zondigt en dit niet belijd, de duivel je gewoon rechtmatig aanklaagt. Dus zonder iets aan de oorzaak te doen, sta je helemaal niet in de vrijheid van Christus. Jezus kwam trouwens niet om ons te bevrijden van ‘aanklagen’ maar om ons te bevrijden van onze zonde (als je die belijd). Dat is pas echt gaaf…

  78. Ik denk dat het ook heel persoonlijk is… Sommige muziek is gewoon heel goed maar daar reageer ik zelf bijvoorbeeld heel op.. Zo wordt ik heel depri van Pink Floyd terwijl anderen daar geen last mee heeft..

    Muziek is nauw verbonden aan de ziel.. Ik zie het als de droom van Petrus en het vlees… de uiteindelijke boodschap was dat je broeder niet tot aanstoot moet zijn… we moeten waken voor elkaar.. elkaar dienen.. niet veroordelen…

    @rob.. ja na dat stuk over Robin Hood en het commentaar dat we zelf niet genoeg doen moest ik natuurlijk even mijn stad naar revival leiden .. nu dat gedaan is kan ik weer bloggen.

  79. *weer even for old times sake “God Hates Us All” opzet en met zn pink en wijsvinger in de lucht lekker hard meeschreeuwt*

  80. @harry,
    ik kan 0,0 met wat je schrijft.
    Onderdrukte boosheid?
    Oei, stel je voor dat je die emotie toelaat. Dan komt er weer een demon binnen.
    Schuldgevoel en gevoel v afwijzing?
    Oei, weg ermee want het is allemaal ingang voor satan.

    Bang voor emoties. Het evangelie kan niet door het hart.

    God en satan gebruiken dezelfde ingang.
    satan gebruikt waarheid.
    Dus misschien is de schuld wel terecht.
    De rol v satan is dat hij de hoop eruit laat.
    Als je schuld en boosheid en afwijzing naar God toe brengt en Hem het laatste woord geeft, komt er hoop voor terug.
    Niet de hoop dat je heilig zal worden, of geen nare situaties meer hoeft te doorstaan. Andere hoop.

    Misschien is het erg warrig wat ik zeg.
    Als je (ongewenste)emoties niet toelaat, uit angst om satan een voet te geven, dan blokkeer je de weg naar God ook.
    En dan wordt je een witgekalkt graf. Schiet niet op, Harry

  81. @Job, je schrijft:
    ‘en heb je in één of andere vorm een pastorale cursus gevolgd om met kreten als afwijzing, veroordeling en onderdrukte boosheid te kunnen schermen (hoewel ik het met je eens ben, dat daar natuurlijk vaak de oorzaak van de problemen ligt).’

    Wat schrijf je daar nou eigenlijk??
    “in één of andere vorm een pastorale cursus gevolgd”
    Als je niet weet tegen wie je dit zegt, moet je dit soort uitspraken niet doen. En dan daarna toegeven dat ik daarin gelijk heb is wel heel erg genant, toch?
    Bijzonder.

    Mijn reacties hebben helemaal niet de strekking dat we mensen toch vooral niet op de waarheid moeten wijzen…… dat moeten we juist doen! En de kennis van de waarheid zal je vrijmaken.
    Je moet wel goed blijven lezen.

    Natuurlijk moeten we ons bekeren…… maar niet voor verlossing of angst voor duivels.

    En je zegt dat Jezus ons kwam bevrijden van zonde, maar we moeten ze wel belijden…..
    Dan hoop ik voor jouw dat je er geen één vergeet, want dan ben je volgens diezelfde wet schuldig…
    Juist hierin doe je Jezus tekort en probeer je je redding te bewerken.

    @Rob, als je mijn reactie nogmaals leest, zie je dat ik ongeveer hetzelfde zeg.
    De vrijheid in Christus geeft ons de kracht om de angst voor het duister te overwinnen. Dan kun je die emoties binnelaten en er niet door verwond worden.
    Maar er is genoeg gezegd toch?
    We vallen in herhaling.

  82. kwas even weg
    @harrie: ik kan je (gelukkig) melden dat deze jongen niet alleen bevrijdt werd van die demonen, maar ook van het onderliggend verhaal (waar idd o.a. een hoop boosheid /afwijzing zat). dus bijbels gezegd , gelukkig geen ‘leeg huis’ ;-)

    @john: tja, clowns? wie zal het zeggen, de feiten liegen (logen) er niet om (die jongen over wie ik het had) . en t waren maar een paar namen die ik heb onthouden (ik luister het zelf niet ;-) , dus er zullen uiteraard heel wat andere (duistere) bandjes aan bod geweest zijn…

  83. @ Harry

    Excuses als dat verkeerd is overgekomen. Ik probeer altijd een soort denkkader te ontwarren van waaruit iemand bepaalde gedachten naar voren brengt. Ik kijk gewoon naar wat je hier allemaal opschrijft en probeer dan de rode draad te vatten. Ik moet dan ook zeggen dat je laatste reactie verhelderend is. Dat heeft niet zo zeer met goed lezen van mij te maken, maar meer met het concreet maken van je eigen verhaal. Overigens kan ik het best met delen van je verhaal eens zijn en toch vinden dat je in andere delen een beetje doorschiet, dat vind ik niet genant hoor… Dat is gewoon een van jouw argumenten op zijn waarde schatten.

  84. @Harry
    Volgens mij zeggen we niet hetzelfde. Als je bepaalde emoties als ongewenst en duyivels beschouwd, leg je al een drempel om ze toe te laten.

    Terwijl emoties een signaal zijn, die je toe moet laten, omdat het iets zegt over wie jij als persoon bent.
    Om ze te onderwerpen aan Jezus, zul je moeten durven voelen. Anders valt er niets te onderwerpen.

    Emoties op zich kunnen niet verwonden.
    Emoties zijn net als waarschuwingslampjes.

    Die kun je uitzetten, omdat het zo vervelend knippert. Maar dat heeft geen zin. Het lampje doet wat het moet doen en waarschuwt voor een onderliggend probleem.

    Is vrijheid in Christus hetzelfde als autorijden zonder dashboard?
    Zo omschrijf je jou idee over christenzijn.

    En als je het niet zo bedoelt moet je je beter uitdrukken.

  85. @Rob,
    Ik schreef niet dat je emoties moet onderdrukken uit angst voor de duivel…… juist niet.
    En ik zeg niet dat Christen zijn is niet hetzelfde als rijden in een auto zonder dashboard….. ik weet niet hoe je mijn reacties leest.
    Je leest iets over emoties en gaat er mee aan de haal.
    Lees mijn reactie aan Snico nog maar eens. (-;

  86. @Harry, je stelt dat je verwond kan raken door emoties.
    Dat schrijf je letterlijk.

    Ik ben het daar niet mee eens, en leg uit waarom.

    Denk je dat echt?

  87. ehm… het artikel ging over een manier waarop popcultuur beoordeeld wordt en dat dat misschien niet helemaal de meest objectieve manier is.
    ;)

  88. Fijn stukje, Butler.
    Moet steeds denken aan wat ik denk als ik de kreet ‘ook zonder alcohol kan het toch best gezellig zijn?’ Namelijk: ‘ja, maar heel vaak ook gewoon niet’.
    En voor wie er graag voor anderen bidt: ik ben verslingerd aan Metallica.

  89. Scherp artikel! Mijn complimenten.

  90. @Kaas en co: dat je met een paar mensen bijeenkomt en kerk gaat houden in Jezus’ naam moet je natuurlijk zelf weten, maar dat maakt een concert nog geen kerkdienst.

    Verder maakt het mij weinig uit of U2 wel of niet ‘iets van God vertegenwoordigt’, want God bestaat niet en laat Bono het maar lekker als metafoor gebruiken als dat voor hem werkt. Ik word echter wel een beetje moe van christenen die zo graag hip willen zijn dat ze in iedere band iets van/over God willen horen en triomfantelijk verklaren dat ze openminded genoeg zijn om waterpijp te roken en naar de kroeg te gaan ipv koffie na de dienst te nuttigen. Lekker boeiend.

    @John: waarom is een band die van het christendom afwil ‘duister’? Juist Gaahl is iemand die een eigen -uiterst individualistische- filosofie heeft, die inderdaad haaks staat op het karakter van het christendom. Maar dat zou jullie postmoderne gelovigen juist moeten aanspreken..

  91. ‘Why should the devil have all the good music?’
    (Larry Norman)

  92. @hj Dat individualistische is voor christenen vaak nou precies dat duistere – we vinden mensen wel lekker boeiend namelijk :-)
    We zoeken Gods licht in anderen, maar als die zich individualistisch afsluiten lijkt het zo duister…
    Meestal moeten we dan gewoon wat beter kijken en verder zoeken, maar die moeite nemen valt ons postmodernen vaak zwaar…
    Je gebruikt trouwens wel erg veel woorden voor wat jou niet uitmaakt en lekker boeiend is ;-)

  93. @hj.
    Ik denk dat de discussie over een concert als kerkdienst er vooral over gaat dat mensen ook een ‘religieuze ervaring’ kunnen hebben bij een niet-christelijk concert. Ik kan me voorstellen dat mensen dat hier verwoorden als zijnde een kerkdienst. Mijn laatste ‘religieuze ervaring’, zeg maar het gevoel dat alles in je leven even bij elkaar komt op dit ene glorieuze moment (of het nou van God komt of niet, bij mij in ieder geval niet) was op de dvd HAARP van Muse. Ik moest er bijna even om huilen, zo te gek vond ik het.

    Wat betreft Gaahl, ik reageerde even op een aantal voorbeelden van iemand aangaande duistere muziek. Hij had het over Slayer en Cradle of Filth, die ik zelf vrij onschuldig vind. Alleen bij dat stukje interview met Gaahl wat ik ooit zeg, liepen me wel even de rillingen over de rug, al kon ik me niet aan het gevoel onttrekken dat het ook voor hem een soort masker is, zoals bij Marilyn Manson. Daarom plaatste ik het ‘echt duister’ ook tussen aanhalingstekens. Ik weet niet wat Gaahls beweegredenen zijn, maar ik weet wel dat hij vrij alleen is opgegroeid in een huisje ergens in de bergen in Noorwegen. Ik kan me voorstellen dat je dan wat meer bent opgegroeid met de Viking-mythologie, en ik denk dat veel van zijn ideeën ook daar uit voorkomen. Er komt in die documentaire ook een vriend van Gaahl aan het woord die in de gevangenis zit voor het in de fik steken van verschillende kerken. Ik ben zeker een voorstander van een individualistische filosofie, maar dingen in de fik gaan steken gaat me persoonlijk te ver. Ik ben ook tegen de invloed van grote bedrijven op het dagelijks leven, maar daarvoor ga ik nog niet, a la Fight Club (vette film trouwens), creditcardgebouwen affikken. Dan schiet je denk ik te ver door in je filosofie.

  94. @John, Gaahl is in ieder geval wel consequent in wat hij gelooft.
    Je bent er geen voorstander van dat Gaahl kerken in de fik steekt, en zijn gedachtegoed is een soort v OK?
    Die gedachtegang klopt niet.

    We zijn zelf gewend aan een allemachtig lauwe kerk.
    Als het te heftig wordt, zoals bij TRIN, dan is dat raar.
    Maar in feite is het consequent.
    Het consequent volgen van een dwaalleer, wel te verstaan.

    Maar het geloven zonder consequenties is net zo raar.
    Want dan heeft het gedachtegoed dat je aanhangt geen effect.
    Terwijl je in het christendom praat over een groot God. Maar niemand vind het vreemd om een kerkdienst in te lopen en er onaangedaan en onveranderd weer uit te lopen.
    En dat vind ik vreemd. Snap je wat ik bedoel?
    No offence naar jou of je geloofsleven, maar in het algemeen. een gedachtegang naar aanleiding van jou stukje.

  95. @rob.
    Je kunt ook intellectueel het christendom willen uitroeien. Daar vind ik niks mis mee (dat je dat zou willen bedoel ik dan), de grens ligt wat mij betreft bij geweld. Het lijkt dat jij het al logisch als oorzaak en gevolg bestempeld, dat je het christendom wil uitroeien, en meteen ook kerken in de fik steken. Dat gaat niet altijd op. Ik voel me niet geroepen iemand meteen om zijn ideeën af te branden ( :P ) en een lijn in zijn gedachtengoed door te trekken. Het gaat hier ook om een vriend van Gaahl, niet om hemzelf.

  96. Voor degen die God niet willen kennen zul je God niet kunnen bewijzen.
    Duizenden bewijzen en argumenten bewijzen het tegendeel.
    Maar degen die bereid is om de waarheid te vinden in ruil voor hun waarheid, die hun leven willen verliezen om het opnieuw te vinden, die hun angst, ongeloof, wantrouwen en ego’s willen overgeven, zonder te weten… zonder iets te verwachten… alleen om het feit dat God God is… voor hen is het Koninkrijk.
    Aan iedereen hier die God ontkent vanuit beter weten zeg ik…. God ontkent jou niet. Ga een stap verder dan jouw waarheid en kennis. Verder gaan, niet stoppen. God openbaart zich zelden in jouw vesting… Ga door de poort naar buiten… Ja, dat is scary, maar Hij zal je ontmoeten.

  97. @eric salteau: Waarom stel je individualisme en het je afsluiten voor je medemens op één lijn? In mijn optiek schept individualisme juist een klimaat waarin het voor iedereen oké is om zichzelf en anders dan anderen te zijn. Dan wordt het pas echt boeiend om anderen te ontmoeten.

    Met ‘lekker boeiend’ doelde ik op het gegeven dat Donkey waterpijp rookt. Ik gebruikte ‘zoveel’ woorden om duidelijk te maken dat dergelijke illustraties van een ‘ik ben hipper dan gij’-houding die ik hier nogal eens tegenkom onder christenen vermoeiend, irrelevant en weinig verlicht vind.

  98. @John: als het daarover gaat zijn we het snel eens. Iedereen zal weleens dat soort ervaringen hebben bij het zien of ervaren van mooie dingen (concerten van Sigur Rós bijvoorbeeld, of een voetbalwedstrijd van Barca die een vriend omschreef als een ‘meer dan diep religieuze ervaring’). Ik vind het al een beetje een randgeval om dat een ‘religieuze’ ervaring te noemen, maar een kerkdienst gaat mij helemaal veel te ver. Het is immers gewoon een universeel gevoel dat weinig met kerken en de bijbehorende dogma’s te maken heeft.

    Wbt Gaahl heb je opzich wel een punt, hij is zelf ook niet helemaal consequent omdat hij enerzijds geen volgelingen (schapen) wil en die veracht, maar anderzijds wel ‘predikt’. ZIjn geweldsuitingen (hij heeft zelf ook eens iemand mishandeld en daarvoor vastgezeten) vind ik ook een brug te ver. Eigenlijk is zijn satanisme een soort Nietzsche 2.0, waarbij het draait om je eigen ontwikkling en de onvermijdelijke strijd die daarbij komt kijken. Het is wel een fascinerende man en ik denk dat het bij hem minder een masker is dan bij een shockrocker als Manson. Deze documentaire van Vice (een paar verslaggevers trekken een week bij hem in in z’n hutje boven de fjord) is ook briljant: http://www.vbs.tv/watch/music-world/true-norwegian-black-metal

  99. @hj.
    Erich Fromm heeft een interessante analyse gemaakt van ‘religieuze ervaringen’. Omdat hij ook vindt, net als ik, dat deze ervaringen in alle culturen voorkomen, noemt hij het zelf x-ervaringen. Hij maakt onderscheidt tussen x-mensen (de zogenoemde X-men :P ) en niet-x-mensen.

    In zijn boek “Gij zult zijn als goden” (1966) komt hij met de volgende analyse, waarbij denk ik vooral punt 4 en 5 van toepassing zijn op de door jouw omschreven ervaringen (Elbow vorig jaar op Lowlands was bij mij ook zo’n momentje). Sommige gelovigen gaan er nog wel eens te snel vanuit dat iedereen een gelovige zou kunnen zijn, maar ik denk niet dat dat mogelijk is. Ik ken genoeg mensen die er gewoon niks mee hebben en zich het gevoel ook niet kunnen voorstellen:

    Psychologische analyse van de x-ervaring:

    (1) Het eerste karakteristieke element is , dat het leven ervaren wordt als een probleem, als een “vraag”, die een antwoord vereist. De niet-x-mens voelt geen diepe, of althans geen bewuste onrust over de existentiële gespletenheid van het leven.

    (2) Voor de x-ervaring bestaat er een duidelijk omschreven waarden-hiërarchie. De hoogste waarde bestaat uit de optimale ontwikkeling van de eigen vermogens van rede, liefde, ontferming, moed. Alle wereldlijke prestaties zijn aan deze hoogste menselijke (of geestelijke of x-) waarden ondergeschikt.

    (3) Als de mens niet door anderen gebruikt wordt voor hun doeleinden, gebruikt hij zichzelf voor zijn eigen doeleinden; in beide gevallen wordt hij een middel. Voor de x-mens is de mens doel, het enige doel, en nooit middel. Bovendien is zijn hele instelling tegenover het leven zo, dat zijn reactie op elke gebeurtenis bepaald wordt door de vraag of het hem helpen kan zich te ontwikkelen in de richting van grotere menselijkheid. (…) De mens is niet een subject, dat zich tegenover de wereld stelt om deze te veranderen; hij staat in de wereld en dit in de wereld staan geeft hem de gelegenheid tot voortdurende zelf-verandering.

    (4) De x-houding kan meer in het bijzonder omschreven worden als het loslaten van zijn “ego”, van zijn hebzucht en daarmee van zijn angsten; het is het opgeven van het verlangen zich aan zijn “ego” vast te klampen, alsof het een onverwoestbare, afzonderlijke grootheid was; het is een zich leegmaken om zich te kunnen vullen met de wereld, om haar antwoord te kunnen geven, om één met haar te kunnen worden, om haar lief te kunnen hebben.

    (5) De x-ervaring kan ook een transcendente ervaring genoemd worden. (…) als menselijk gegeven betekent het, dat de mens zijn ego transcendeert, daar boven uitstijgt, de gevangenis van zijn zelfzucht en afzondering verlaat. (pag. 46-47)

    Het gevoel van transcenderen (even boven de werkelijkheid uitstijgen, je één voelen met je omgeving) komt in alle culturen voor in alle lagen van de bevolking. Iemand die in de kerk zit noemt het God, een moslim noemt het Allah, iemand die Tarot-kaarten legt en daardoor een diep inzicht in zichzelf krijgt noemt het de kosmos. Dit soort ervaringen kunnen volgens Fromm soms best beangstigend zijn, vandaar dat mensen er graag een betekenis aangeven, hetgeen ik me ook wel kan voorstellen. En iedereen geeft er weer een andere, individuele betekenis aan.

    Ik vind die cross-culture dingen wel interessant. Een christen die naar een niet-christelijk concert gaat en daar zo’n ervaring heeft…tja…ik vind het wel mooi. Heeft denk ik weinig met hip te maken, al snap ik je aversie wel een beetje. Maar ik zie zelf liever dit soort progressieve christenen dan christenen die stijf in hun eigen kerk blijven en nooit ‘buiten’ komen :P

    Die documentaire ga ik snel eens kijken, lijkt me wel interessant. Sowieso wel een apart figuur, die Gaahl. Thnx voor de link.

  100. Dank je wel Danny,
    Dankzij dit artikel kan ik mijn jeugd herleven.
    Ik heb nog ergens het cassette bandje van Johan Frinsel van Stichting Moria liggen met daarop “De Verborgen gevaren in de popmuziek”. Mijn ouders gaven mij dat ooit. Nog steeds hoor Frinsels stem in mijn hoofd. Zijn erbarmelijke Engels, Freddie Merkuurie……… staart to smook marijuaana…….
    Oh wat was ik slecht en oh wat genoot ik daar van. Het bandje wees mij de weg naar tal van goede artiesten waar ik niet eerder van hoorde…..
    Gelukkig ben ik nu ouder en wijzer…

Reageer